top of page
Open Site Navigation

Indeksy na GWP Bankier.plBogdanka zaskakuje inwestorów

Michał Kubickiredaktor Bankier.pl publikacja 2022-12-30 16:33 aktualizacja 2022-12-30 17:32

Ostatnia sesja giełdowego roku przyniosła mieszane nastroje na szerokim rynku i spadki na WIG20. Niskie obroty, które w okresie świąteczno-noworocznym zaburzają obraz, w piątek były tylko niewiele większe od rocznych minimów. Wydarzeniem dnia okazał się komunikat Bogdanki, który wsparł notowania całej branży węglowej.

fot. Adam Dauksza / / FORUM

Po mocnej dla byków sesji w czwartek, w dodatku rozbudzonej odbiciem na Wall Street, piątek przyniósł dobrze znany dryf indeksów na GPW, czyli niewielką zmienność przy mizernych obrotach, które powstrzymują inwestorów od głębszych wniosków. Tym samym ich uwaga przenosi się już na nowy rok, który często rozpoczynał się od kalendarzowej anomalii określanej „efektem stycznia”.

W piątek WIG20 spadł o 0,57 proc., a WIG był niżej o 0,3 proc. i kończy rok na poziomie 57 462,68 pkt. Z głównych indeksów na plusie był tylko mWIG40 (0,63 proc.), który osiągnął 4 154,32 pkt. Minimalnie pod kreską, przy 17 496,16 pkt, sesję skończył sWIG80 (-0,32 proc.). Obroty wyniosły 543 mln na szerokim rynku, z czego 385 mln zł dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie ostatniego tygodnia roku WIG20 zyskał 0,66 proc., przy wzroście WIG o 0,74 proc. Zwyżka mWIG40 wyniosła 1,33 proc., a sWIG80 spadł o 0,38 proc.

W całym roku WIG20 zanotował spadek o 20,95 proc., przy zniżce szerokiego WIG-u o 17,08 proc. Z kolei mWIG40 reprezentujący średnie spółki zameldował się niżej na koniec roku o 21,49 proc. Relatywnie silniejszy był sWIG80, który ostatecznie oddał „tylko” 12,76 proc. NCIndex spadł o 19,6 proc.

W ujęciu sektorowym w całym roku najgorzej wypadły spółki spożywcze (-55 proc.), które zaprezentowały się gorzej niż leki (-42,6 proc.) i odzież (-37,9 proc.). Tylko trzy indeksy wypracowały dodatnią stopę zwrotu, a były to górnictwo (1,6 proc.), budownictwo (8,5 proc.) i chemia (10,9 proc.).


"Patrząc na nasz rynek w dłuższej perspektywie, należy powiedzieć, że za nami słaby, wyraźnie spadkowy rok, w czasie którego WIG stracił ok. 18 proc. Historycznie był tylko jeden okres, kiedy indeks ten zanotował dwa lata z rzędu strat, a zazwyczaj po roku wyraźnych spadków przychodził rok odbicia" - powiedział PAP Biznes kierownik zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski.

"Naszym zdaniem polski rynek dużo już zdyskontował i nawet jeśli na rynkach rozwiniętych spadki mogą się jeszcze w 2023 roku pojawić, to na GPW oczekiwalibyśmy szerokiego trendu bocznego. Oczywiście pogarszające się perspektywy gospodarcze i wpływ wysokich stóp będzie negatywnie wpływać na wyniki spółek, jednak nie oczekujemy, iż będzie to tak znaczące, jak można było jeszcze zakładać kilka miesięcy temu" – wskazał.

W WIG20 najsłabiej radził sobie kurs Allegro (-1,51 proc.). Spółka poinformowała, iż nie otrzymała jeszcze od UOKiK decyzji o ponad 210 mln zł kary, ale się z nią nie zgadza i podejmie kroki zmierzające do jej uchylenia.


Słabiej zachował się także kurs CCC (-1,43 proc.), który tym samym przerwał serię ośmiu wzrostowych sesji z rzędu. Pod presją spadkową były także największe banki korygujące czwartkowe wzrosty.

Na plusie notowany był przede wszystkim kurs JSW (2,72 proc.), który korzystał na dobrym sentymencie do branży węglowej po komunikacie od Bogdanki. Poza tym o 1,18 proc. wzrósł kurs PGE, a kursy Asseco, CD Projektu, Orange i Kruka zwyżkowały o mniej niż 1 proc.

W drugiej linii na plan pierwszy wybił się kurs wspomnianej Bogdanki, która ogłosiła, że w wyniku podpisanych aneksów z Eneą, jej największym akcjonariuszem, o kilkadziesiąt procent wzrosną przychody z tytułu dostaw węgla do dwóch elektrowni. Warto przypomnieć, że oprócz kontrolnego pakietu Bogdanki należącego do Enei, toczy się jeszcze proces zmiany większościowego akcjonariusza na Skarb Państwa. Informacja o zwiększonym kontrakcie wywołał euforię na akcjach Bogdanki, a jej kurs wzrósł o 29,46 proc.

Po informacji do góry poszły kursy innych węglowych spółek, w wyniku czego akcje CoalEnergy zdrożały o 13,36 proc., a Bumechu o 5,31 proc. Kurs samej Enei zyskał 4,35 proc. i był na podium pod względem skali wzrostów w mWIG40.


Po nowym roku część giełd będzie zamknięta, a szczegółową rozpiskę najważniejszych wydarzeń w jego pierwszym tygodniu znaleźć można w artykule „Tym będą żyły rynki”.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page